Psychoterapeuta Kraków

rudniony przez placówkę edukacyjną jako jedna z pierwszych osób może zauważyć istniejący problem. To on może dać sygnał rodzicom, że jednak coś jest nie tak z uczniem i jego zachowanie odbiega od normalnego. Czasem może być to po

Psychoterapeuta Kraków Psychoterapeuta Kraków

Czy młode osoby chodzą do psychologa? I nie jest tutaj mowa o człowieku zatrudnionym przez szkołę podstawową lub szkołę średnią. Chociaż śmiało można powiedzieć, że psycholog zatrudniony przez placówkę edukacyjną jako jedna z pierwszych osób może zauważyć istniejący problem. To on może dać sygnał rodzicom, że jednak coś jest nie tak z uczniem i jego zachowanie odbiega od normalnego. Czasem może być to po prostu chwilowy problem. Jednak jak pokazują statystyki - coraz więcej młodych osób kończy na terapii indywidualnej, która ma na celu wyleczenie u nich jakiejś traumy. Tak, ktoś powie, że takie osoby nie mogą mieć pierwszych problemów wymagających spotkania ze specjalistą. Nic bardziej mylnego. Psychoterapia indywidualna lub terapia grupowa może być wynikiem zbyt wielkich wymogów stawianych przez rodziców. Zbyt duży nacisk wywierany przez dorosłych może prowadzić do kłopotów z nauką, braku skupienia, a nawet z bezsennością. Powodem, który może doprowadzić do załamania jest również rozwód rodziców, który jest wielką bitwą pomiędzy dwojgiem dorosłych ludzi. Nie można w takich przypadkach zapominać o małoletnich - również o tych, którzy wydają nam się już na tyle dorośli. Te dzieci cierpią, aczkolwiek nie zawsze pokazują to na zewnątrz. Problemem dla naszych pociech mogą być również rówieśnicy, którzy mogą ich hejtować. Hejt jest słowem, które ostatnio bardzo często pojawia się w mediach, dlatego warto się z nim zaznajomić, jeżeli nie chcemy, aby kłopoty naszego dziecka umykały nam przed nosem.

Gdyby ludzie częściej chodzili do psychologa i korzystali z pomocy psychiatry, to byłoby nas dużo więcej na świecie. A ponieważ w połowie przypadków wymagających konsultacji, sesji lub leków ludzie nie korzystają z pomocy specjalistów, to dlatego dochodzi do wielu samobójstw. Obecnie wielu młodych ludzi zmaga się z depresją, która zatruwa im życie, zabiera chęć do działania, załamuje i prowadzi do prób samobójczych, z których wiele jest udanych. A przecież depresja jest chorobą wyleczalną. Trzeba tylko wybrać się do specjalisty, który przypisze odpowiednie leki antydepresyjne. Bardzo skuteczne, nieuzależniające leki nowej generacji. Czasem wystarczy tylko odwiedzić gabinet psychologa i porozmawiać z psychologiem. Dobre efekty daje również psychoterapia indywidualna. A potem terapia grupowa, podczas której człowiek widzi, że nie jest sam ze swoim problemem. Widzi, że inni ludzie również borykają się z wieloma problemami i ze swoim zdrowiem, a raczej jego brakiem. Takie spotkania grupowe bardzo pomagają wyjść z depresji, z nerwicy, czy z uzależnienia. Psychologia i psychoterapia są bliźniaczo do siebie podobne, jednak nie są tym samym. Psychoterapia jest metodą leczenia zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń osobowości. Natomiast pomoc psychologiczna zajmuje się pacjentem potrzebującym pomocy, u którego nie jest zdiagnozowana żadna choroba psychiczna, ani żadne zaburzenie. W Polsce do wykonywania zawodu psychoterapeuty uprawnione są tylko te osoby, które posiadają dyplom lekarza, są psychologami, albo absolwentami pedagogiki i resocjalizacji. I ukończyły studia podyplomowe z zakresu psychoterapii.

Czy wizyta u psychologa jest czymś złym? Oczywiście, że nie. Bardzo często jest to forma wołania o ratunek osoby, która znajduje się w trudnej sytuacji. Jeżeli dowiadujemy się, że ktoś nam bliski jest w takiej sytuacji, to nie należy się śmiać, czy też odsuwać. Należy postawić sobie i danej osobie pytanie "jak można pomóc?". Niestety, w czasach kiedy rozwój technologiczny osiągnął bardzo wysoki poziom, mamy bardzo dużo pieniędzy na spełnianie swoich zachcianek - również poziom osób z depresją jest bardzo wysoki. W takich momentach przydać się może psychoterapia. To również czasy, kiedy dostęp do środków uzależniających jest bardzo duży. W takich przypadkach może przydać się terapia grupowa, gdzie będą również osoby z takim samym problemem jak nasz lub naszych bliskich. Bowiem czasem nie my sami będziemy potrzebować pomocy, a osoba nam bliska. Tak, nawet w takich przypadkach warto ingerować i podpowiedzieć komuś, że może jednak spotkanie ze specjalistą może pomogłoby i dana osoba przestałaby mieć negatywne myśli? Takie "podpowiedzi" można również rzucać, kiedy widzimy, że ktoś ma problemy z agresją i nie umie jej w odpowiedni sposób wyładować. Prawda jest taka, że jest wiele czynników, które mogą doprowadzić do tego, że wylądujemy w końcu na kozetce u psychologa. Dzisiejsze czasy są niby łatwiejsze, ale czy tak jest naprawdę? Należy się nad tym poważnie zastanowić. W dawnych czasach, nasi przodkowie nie żyli w takim dobrobycie, jednak nie było w miastach tylu gabinetów psychologicznych.

Zajęcia grupowe w wielu przypadkach potrafią dawać znakomite rezultaty. Psychoterapia bardzo często z nich korzysta, ponieważ wielu osobom pomaga możliwość podzielenia się swoimi problemami z innymi, bezstronnymi uczestnikami zajęć. Terapia grupowa dzielona jest zwyczajowo na kilka rodzajów. Można ją podzielić na grupy otwarte oraz zamknięte. Grupa otwarta charakteryzuje się tym, że trwa cały czas. Uczestnicy mogą do niej dołączyć na każdym etapie. Oznacza to, że wielu nowych uczestników jest na zupełnie innym poziomie terapii. Nowe osoby mają możliwość korzystania z doświadczeń starszych stażem uczestników. W przypadku grupy zamkniętej wszyscy uczestnicy rozpoczynają terapię w tym samym momencie, znajdują się na tym samym poziomie terapii. Optymalna liczba uczestników powinna oscylować w okolicach 9 lub 11. To gwarantuje kameralną atmosferę oraz komfort wypowiedzi dla każdego uczestnika. Terapia grupowa przynosi rezultaty w określonych okolicznościach. Jest ona dedykowana do osób mających trudności z odnajdywaniem się w społeczeństwie. W grupach znajdziemy wiele osób z zaburzeniami osobowości. Uczestnictwo w terapii grupowej ma tę zaletę, że każdy pacjent otrzymuje wsparcie ze strony pozostałych uczestników. Zawsze zostaje wysłuchany, otrzymuje rady, co do każdej sytuacji. Chory ma świadomość tego, że w swoich problemach nie pozostaje osamotniony. Zwiększa szanse na wyleczenie. Terapia może okazać się kluczem do poprawy funkcjonowania w społeczeństwie, przełamania większych barier.

W krajach bogatych i zróżnicowanych kulturowo, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych nikogo nie dziwi fakt, że ktoś korzysta z pomocy psychologa, psychoterapeuty, czy psychiatry. Amerykanie uważają, że jeżeli potrzebna jest ci psychoterapia, czy wizyta u psychiatry, to nie zwlekaj tylko idź. Bo to taka sama potrzeba, jak pójście do kardiologa lub laryngologa, czy stomatologa. Gdy coś dokucza trzeba się ratować poprzez leczenie. Jednak nie w każdym kraju jest tak daleko idąca tolerancja i zrozumienie. W Polsce z każdym rokiem pod tym względem jest coraz lepiej. Lecz jeszcze dziesięć lat temu ludzie wstydzili się wizyty u psychologa. Nie mówiąc już o wizycie u psychiatry. Dziś świadomość Polaków zmienia się i wizyta u psychologa, a nawet u psychiatry nie jest już powodem szeptów i wstydu. Podobnie, jak terapia grupowa, która jednoczy na przykład byłych alkoholików. Nawet w niewielkich miejscowościach powstają grupy wsparcia AA, do których przynależą trzeźwi alkoholicy. Wspierają się nawzajem, korzystają z pomocy psychologa i wspólnie walczą o każdy dzień bez alkoholu. Nie jest to łatwe, lecz jest możliwe. Gdyż można spotkać ludzi trzeźwych od 10 lub nawet 15 lat. I coraz częściej deklarujących, że nie sięgną więcej po alkohol. Psychoterapia jest jedną z metod psychologicznych. Pomaga w pozbyciu się różnych problemów, z którymi sam człowiek nie może sobie poradzić. Istnieją różne techniki i metody psychoterapeutyczne opracowane przez naukowców, a oparte na dowodach naukowych co do ich skuteczności.


© 2019 http://glodowka.info.pl/