Praca geodety- krótko i na temat

ipediiMapa do celów projektowych jest opracowaniem powstaÅ‚ym na bazie aktualnej mapy zasadniczej. Na treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiÄ…cymi treść mapy zasadniczej Å‚Ä…cznie z granicami wÅ‚adania (wÅ

Praca geodety- krótko i na temat Zawsze konieczne będzie korzystanie z usług takich jak: , bez znaczenia czy będzie to budowa, podział działki czy cokolwiek innego.

Parametry mapy do celów projektowych w Wikipedii

Mapa do celów projektowych jest opracowaniem powstałym na bazie aktualnej mapy zasadniczej. Na treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej łącznie z granicami władania (własności) nieruchomości (działek), składają się:

opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy oraz osie ulic, dróg itp., jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu
usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody
usytuowanie innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta, zgodnie z celem wykonywanej pracy

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_do_cel%C3%B3w_projektowych


Mapa

Mapa (z łac. mappa ? obrus) ? uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części (także nieba lub planety czy innego ciała niebieskiego), wykonywany na płaszczyźnie, w skali, według zasad odwzorowania kartograficznego, przy użyciu umownych znaków graficznych. Mapa stanowi podstawowe narzędzie badań i prezentacji wyników w historii, geografii i geodezji.

Przeniesienie powierzchni ze sfery (Ziemia nie jest idealną kulą, ma nieregularny kształt geoidy, ale przy sporządzaniu mapy przyjmuje się założenie o jej kulistości, lub że jest elipsoidą obrotową) na płaską powierzchnię mapy wymaga:

zastosowania odpowiedniego rzutu, czyli odwzorowania kartograficznego,
zmniejszenia obrazu do żądanej skali,
zastosowania przyjętych znaków umownych (zobacz: legenda mapy),
uogólnienia przedstawionego obrazu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa


Podział geodezji - Wikipedia

Współczesna geodezja dzieli się na:

geodezję niższą (geodezja ogólna, szczegółowa, miernictwo) ? naukę o pomiarach wykonywanych na powierzchniach małych, o promieniu nie większym niż 15,6 km co obejmuje około 750 km?, bez uwzględniania kulistości Ziemi6.
geodezję wyższą ? naukę o pomiarach wykonywanych na wielkich obszarach, o powierzchni ponad 750 km?, uwzględniających kulistość Ziemi,
Częściowo w ramach, a częściowo obok powyższego podziału wyróżniamy również inne działy geodezji, takie jak: astronomia geodezyjna (geodezja astronomiczna), fotogrametria i teledetekcja, geodezja gospodarcza, geodezja satelitarna, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, kartografia, rachunek wyrównawczy, topografia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja



© 2019 http://glodowka.info.pl/