O prawnikach i sÄ…dach

.Sąd w starożytnym RzymieW starożytnym Rzymie rozróżnić należy trzy okresy: monarchii, republiki i cesarstwa. W okresie monarchii władzę sądowniczą sprawowali królowie. W okresie republiki władzę sądowniczą (

O prawnikach i sÄ…dach odszkodowania rybnik
Czasami każdy będzie potrzebował prawnika, czy reprezentanta w sądzie. Niezależnie od naszej niewinności. Dlatego dobrze jest poszukać: i wybrać dobrą dla nas kancelarię.

Sąd w starożytnym Rzymie

W starożytnym Rzymie rozróżnić należy trzy okresy: monarchii, republiki i cesarstwa.

W okresie monarchii władzę sądowniczą sprawowali królowie.

W okresie republiki władzę sądowniczą (iurisdictio) sprawował konsul. Z racji tego, że konsulowie w Rzymie kierowali całym państwem w roku 367 p.n.e., by odciążyć urząd konsularny powołano urząd pretora. Pretorzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem procesu sądowego i udzielali ochrony pozaprocesowej (np. udzielali opiekunów osobom ułomnym). Same rozstrzygnięcia zapadały przed sędziami (iudex / arbiter), którymi były osoby wybierane przez strony. W drobnych sprawach podczas targowisk spory rozstrzygali edyle kurulni.

W okresie cesarstwa następowało systematyczne odbieranie władzy sądowniczej pretorom na rzecz innych urzędników podporządkowanych hierarchicznie cesarzowi. Magistratury reprezentowały bowiem autorytet cesarza i mogły egzekwować werdykt przymusem państwowym. Dodatkowo każda sprawa mogła trafić do urzędnika wyższego stopniem drogą apelacji, a nawet do cesarza.

Nie można przecenić roli procesu rzymskiego w kształtowaniu prawa w Europie. Sądy, jakie znamy, pochodzą w prostej linii od organizacji sądownictwa w starożytnym Rzymie. Podstawą naszego postępowania sądowego jest bowiem proces rzymski, a wygląd sal rozpraw polskich sądów przejęty jest wprost od rzymskich pretorów urzędujących na forum.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sąd


Potrzebny prawnik

Nieznajomość prawa szkodzi- to bardzo prawdziwe twierdzenie, zwłaszcza, że nieznajomość prawa nie jest żadną podstawą do zmniejszenia winy. Dlatego każdy problem powinniśmy konsultować z radcą prawnym, zwłaszcza przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Sporządzanie umów to sprawa skomplikowana nawet dla uczonych w prawie, a tym bardziej dla początkujących przedsiębiorców. Warto więc zapłacić każdą sumę za dobrze i rzetelne sporządzenie, albo chociaż sprawdzenie napisanej przez nas umowy.


Po co mi prawnik?

W dzisiejszych czasach lepiej mieć swojego prawnika, zwłaszcza prowadząc swoją działalność. Ilość przepisów stanowiących o obowiązkach prowadzącego swoją działalność jest tak duża, że łatwo się w nich zgubić. Do tego dochodzą jeszcze opłaty i rozliczenia z ZUS i Urzędem Skarbowym.

Prawnik jest niezbędny przy tworzeniu i poprawkach w umowach zawieranych z klientami, tworzeniu regulaminów, poradach prawnych w kwestii problemów np. z reklamacją. Jego pomoc jest nieoceniona, a koszty kar i ewentualnych strat związanych z naszą nieznajomością prawa prawdopodobnie przekroczą koszty profesjonalnej pomocy prawnej.



© 2019 http://glodowka.info.pl/